
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Min Input Voltage | 1.14 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 400 mV to 2.6 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
Stock: 2287
Distributors
pcbx
Unit Price$4.09459
Ext.Price$4.09459
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.09459 | $4.09459 |
| 10 | $3.14516 | $31.45160 |
| 25 | $2.90791 | $72.69775 |
| 50 | $2.77441 | $138.72050 |
| 100 | $2.64702 | $264.70200 |
| 300 | $2.53349 | $760.04700 |
| 500 | $2.42483 | $1212.41500 |
| 1000 | $2.32087 | $2320.87000 |
